Banki zapchane wnioskami o kredyty hipoteczne

Obecnie ponad 60 dni roboczych trzeba czekać na ostateczną decyzję w sprawie złożonego wniosku o kredyt hipoteczny. Wbrew pozorom prawdziwy boom dopiero przed nami. Nic nie wskazuje na wzrost stóp procentowych. Zatem koszty jeszcze przez pewien okres będą bardzo niskie. Wzrasta również zdolność kredytowa potencjalnych klientów.

Tylko teoretycznie 21 dni oczekiwania

Przewidziany w ustawie termin 21 dni na decyzję kredytową można traktować obecnie z przymrużeniem oka. Mimo wzrostu cen nieruchomości wnioski o kredyty hipoteczne są składane w hurtowych ilościach. W efekcie rosną kolejki oczekujących na decyzję. Terminy przedłuża również sezon urlopowy. Jednak warto pamięta również w tym roku, że co się odwlecze, to nie uciecze. Klienci zdecydowali się, że to właśnie teraz należy podjąć taką decyzję, która będzie miała swoje konsekwencje przez nawet kilkadziesiąt najbliższych lat. Komercyjne banki rozdają pieniądze na lewo i prawo. Spadły także wymagania. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie jest rekordowe.

Wątpliwości co do interpretacji

Banki już na etapie konsultacji projektu ustawy z 2016 roku zgłaszały swoje wątpliwości. Chodziło nie tylko o nieco ponad dwadzieścia dni na decyzję. Bardzo często do wniosku o kredyt hipoteczny trzeba było uzupełnić o załączniki, które znacząco wpływały na zdolność kredytową. Banki komercyjne bardzo często rozkładają cały proces na kilka etapów. To w końcu kredytodawca podejmuje ostateczną decyzję. Można się do niej oczywiście odwołać, ale takie działania bardzo rzadko przynoszą porządne rezultaty.

Najszybciej w polskich bankach

W ostatnim czasie decyzję najszybciej wydawały banki z polskim kapitałem. Jednak na rynkach finansowych każdego dnia sytuacja się zmienia. Dokładnie mówiąc, kredyty hipoteczne należy monitorować na bieżąco. Konsumenci często wybierają promocyjne produkty bankowe z obniżoną marżą. Czas, który bank potrzebuje na podjęcie decyzji, zależy głównie od liczby złożonych wniosków. W końcu kredyt hipoteczny to nie szybka pożyczka przez internet. Formalności muszą trochę potrwać. Przed zakupem nieruchomości należy uzbroić się w cierpliwość. W końcu od tej decyzji zależy przyszłość klientów.