Co to jest kredyt frankowy?

W ostatnim czasie kredyt frankowy stał się jednym z najpopularniejszych tematów. Często kwestia ta jest rozważana we wszelkiego rodzaju gremiach. Pomimo tego, że media dość mocno informują o tym, jak frankowicze popadli w kłopoty, to jednak należy pamiętać, że nie wszyscy muszą znać się na podstawach ekonomii i finansów.

Z tego względu i dla uporządkowania informacji warto na samym początku wyjaśnić nieco to co to jest kredyt frankowy? Sporo osób może przecież słyszeć takie pojęcie, lecz nie wiedzieć o co w tym wszystkim chodzi. Najprostsze wyjaśnienie więc co do tego czym jest kredyt frankowy brzmi, iż kredyty frankowe to zobowiązania zaciągnięte w obcej walucie. W przypadku frankowiczów ową obcą walutą jest rzecz jasna frank szwajcarski. Kilka lat temu na skutek różnego rodzaju podpowiedzi, lecz i trendów rynkowych spora liczba kredytobiorców decydowała się na to, aby brać kredyt we frankach szwajcarskich.

Niestety czas pokazał, że tego typu krok był w dłuższej perspektywie ogromnym błędem. Różnego rodzaju zawirowania rynkowe sprawiły, że kurs franka szwajcarskiego podniósł się tak bardzo, że sama rata dla frankowiczów stała się wręcz nie do udźwignięcia. Nie mając więc innego wyjścia zaczęli oni szukać rozwiązań na to, jak anulować kredyt frankowy. Niestety całkowite jego pozbycie się jest tutaj zdecydowanie niemożliwe. Pewnym rozwiązaniem może być oczywiście chociażby pomoc prawna dla frankowiczów, lecz i tutaj nie mamy żadnej gwarancji, że okaże się ona skuteczna.

Jeśli więc sami znajdujemy się w tej niełatwej sytuacji i zastanawiamy się teraz co zrobić z kredytem frankowym, to najlepszą radą jest to, aby po prostu postarać się go spłacić. Zdajemy sobie rzecz jasna sprawę z tego, że spłata kredytu frankowego jest bardzo trudna, lecz na ten moment takie działanie wydaje się najrozsądniejsze. Optymistyczne z pewnością jest to, że z biegiem czasu same też sądy zaczynają łaskawszym okiem patrzeć na frankowiczów, podczas ich sporów z bankami. Mimo tej pozytywnej jednak tendencji można przypuszczać, że jeszcze spora liczba osób będzie szukać wszelkich rozwiązań na to, jak wyjść z kredytu frankowego.

One thought on “Co to jest kredyt frankowy?

  1. Zastanawia mnie, jak osoby biorące kredyt w obcej walucie mogły sobie nie zdawać sprawy, że kursy wymiany waluty nie są stabilne i jednakowe, zwłaszcza że mowa o spłacie kredytu przez wiele lat…

Comments are closed.