Czy kredyty hipoteczne będą jeszcze tańsze

Polacy w roku 2020 i 2021 złożyli rekordową liczbę wniosków o kredyt hipoteczny. Mimo panującej obecnie pandemii koronawirusa sprzedaży mieszkań zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego znacząco wzrosła. Niemniej jednak nie dzieje się tak bez powodu. W końcu każda akcja ważę się z reakcją. Rekordowo niskie stopy procentowe z pewnością znacząco wpłynęły na aktualną sytuację na rynku mieszkaniowym.

Wysokie ceny zwłaszcza w dużych miastach

Wraz z rosnącymi zarobkami w naszym pięknym kraju rosną również ceny. Większość naszych zarobków zjada niestety rekordowa inflacja. Wszyscy znamy, chociażby ceny artykułów spożywczych w supermarketach. Niemniej jednak największy wzrost cen dotyczy branży budowlanej i nieruchomości. W ciągu trzech kolejnych lat ceny mieszkań w niektórych miastach wzrosły dwukrotnie. Takie zbiegi okoliczność nie są niestety wprost proporcjonalne do zarobków. Tylko w państwowej telewizji Polakom żyje się coraz lepiej. Znacząco potaniały natomiast kredyty hipoteczne. To właśnie tego typu produkty bankowe znacząco wpłynęły na ceny mieszkań.

Kiedy oprocentowanie będzie niższe

Nie trzeba przeprowadzać żadnych badań, żeby stwierdzić, że kredyty hipoteczne raczej nie będą tańsze w najbliższym czasie. Wszystko przez rekordowo niskie stopy procentowe, które można oszacować na 0,1 procent. Każdy kredyt hipoteczny składa się z dwóch czynników, czyli marży banku i aktualnego oprocentowania depozytów. W dzisiejszych czasach za atrakcyjne można uznać RRSO na poziomie nieprzekraczającym 3% kapitału. Z pewnością potencjalne straty banki odbiją sobie z nadwyżką w przyszłości. Warto wspomnieć, że okres spłaty w większości przypadków wynosi 30 lat. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co będzie się działo na rynku finansowym za kilka lat.

Produkty bankowe napędzają rynek sprzedaży

Mimo dużej krytyki i niezadowolenia nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez banków. To właśnie głównie dzięki nim przestępczość w ciągu kilkudziesięciu lat znacznie spadła w naszym pięknym kraju. Kredyty hipoteczne, a także te gotówkowe pomagają spełniać ludziom marzenia. Mało kto jest przecież w stanie, kupić mieszkanie za gotówkę. Tego rodzaju produkty bankowe znakomicie napędzają sprzedaż. Analitycy finansowi doskonale wiedzą, o czym jest mowa w tym przypadku.